Best Dergisi – Tansa Turnike Global Pazarlarda Etkinliğini Artırıyor

//Best Dergisi – Tansa Turnike Global Pazarlarda Etkinliğini Artırıyor

Best Dergisi - Tansa Turnike Global Pazarlarda Etkinliğini Artırıyor

TANSA Turnike Genel Müdürü Yalçın Sarı: “TANSA Turnike 5 yıllık strateji planını çizmiş bulunuyor. Bu planlar çerçevesinde yeni bir üretim alanı ve merkez binası ihtiyacı ortaya çıktığından önümüzdeki günlerde 9000 mlik yeni alanımıza taşınmış olacağız. TANSA’nın hedefi, önümüzdeki 5 yılın sonunda mevcut cirosunun %80’ini yurt dışı, %20’sini yurt içi satışlarından sağlamak. Bu yolda çalışmalarımızı ve organizasyonumuzu şekillendiriyoruz.”

Geçiş kontrol sistemlerinin projelerdeki öneminden, güvenliğe katkısından bahsedebilir misiniz?

Hayatımızın her alanında var olan geçiş kontrol sistemleri, insan ve yaya geçişi olarak ikiye ayrılıyor. Türkiye’de 9000 m2 bir alanda üretim yapan, yaklaşık 150 personeli olan Tansa Turnike insan geçiş kontrol sistemleri tarafında hizmet veriyor, yenilikçi ürün ve sistemler sunuyor.

Rezidans girişlerinde site sakinlerinin güvenliğini korumak için ve fabrika giriş çıkışlarında yetkili olmayan kişilerin içeriye girememesi, yetkili olan kişinin de zamanında gelip çıktığının görülebilmesi için ihtiyaç duyulan geçiş kontrol sistemleri sektörünün, son yıllarda Türkiye’de inşaat sektörünün hızlı ilerleyişiyle birlikte ivmelendi.

Lüks rezidansların artışıyla beraber güvenlik ihtiyaçlarının yanında geçiş turnikelerinde ergonomi ve estetik de önemli hale geldi. Bunun doğal sonucu olarak AR-GE çalışmalarımızda turnikeleri sınıflandırmaya başladık.

Bugün fabrikalarda ve yemekhanelerde sıklıkla karşılaştığınız, paslanmaz üç kollu yapıları olan tripod turnikeler, yerini bedenimize değmeyen optik turnikelere bırakıyor. Bu nedenle TANSA olarak kendi AR-GE merkezimizde kişiyi, optik sensörler ile algılayan turnikeler geliştirdik. Hızlı geçiş turnikesi (speed gate) de denen bu optik turnikeler, yoğun geçişin olduğu alanlarda hızlı geçiş sağlama ihtiyacına cevap veriyor.

Önümüzdeki dönemde optik turnike kullanımının artacağını mı düşünüyorsunuz?

İnsanlar turnikeyle temasa geçmek istemiyorlar. Bu nedenle Avrupa pazarında tripod turnikeler hiç tercih edilmedi, manuel olarak değil motorlu bir sistemle kendiliğinden dönen turnikeler kullanıldı. Kullanıcı kartını gösterdiğinde turnike otomatik olarak dönüyor. Tansa Turnike olarak bu ürün grubunu da üretiyor, Avrupa’ya ihracatını yapıyoruz.

Optik turnikelerin yanı sıra yüksek güvenlik gerektiren alanlar için boy turnikeleri üretiyoruz. Cezaevi girişlerinde, kapalı garaj girişlerinde, stadyumlarda tercih edilen bu turnikeler, stadyumlardaki huzuru ve güveni sağlamak amacıyla geliştirilen Passolig sistemi nedeniyle zaruri hale gelmiş bulunuyor.

TANSA Turnike olarak Passolig kapsamında Türkiye Futbol Federasyonu ile bir anlaşmamız var ve UEFA standartlarında turnike üretiyoruz.

STADYUMLAR İÇİN UEFA STANDARTLARINDA TURNİKE ÜRETİYORUZ

UEFA standardında turnikenin özellikleri nedir?

Kişi gelip kartını okuttuğunda turnikenin üst kısmında bulunan bir ekranda fotoğrafı çıkıyor, güvenlikten sorumlu personeller kişiyle fotoğraf eşleşmesini kontrol ediyor ve geçiş izni veriyor.

UEFA standartları gereği stadyuma giren kişi sayısını vermek zorundasınız. Bu nedenle turnikenin girişinde yer alan sensörler yardımıyla, hassas bir giriş sayımı yapılıyor. Turnike gövdesinin yapısı ve malzeme kalitesi ile ilgili de belli standartlar mevcut. Tansa olarak bu standartların hepsini sağladık ve UEFA belgesini aldık.

UEFA maçlarının, şampiyonlar ligi maçlarının oynanabileceği stadyumlara ürünümüz tercih ediliyor. Örneğin Vodafone Arena’da şu anda 132 tane bu standartlarda ürettiğimiz turnikemiz var. Bu kapsamda Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB), Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve belediyelerin bütçeleriyle Diyarbakır, Hatay, Sinop, Hakkari, Trabzon gibi şehirlerde gerçekleştirilen stadyumlar zinciri için ihalelere bayiliklerimiz aracılığıyla katıldık ve %80’ini gerçekleştirdik.

TANSA olarak engelliler için özel üretim yapıyoruz. Rezidanslarda, stadyumlarda, aslında turnikeyi koyduğunuz her yerde engelliyi düşünmek ve ona göre de ürün üretmek zorundasınız. Konuyla ilgili elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Proje yetkililerini biz kendimiz uyarıyoruz engelli turnikelerinin gerekliliği konusunda. ‘Engelli gelmeyecek mi maça, seyretmeyecek mi maçı?’ diyoruz.

TANSA gördüğünüz her yerde engelli turnikesi mutlaka vardır diyebiliriz çünkü biz buna kesinlikle çok dikkat ediyoruz.

AR-GE VE ÜRETİMDE ESNEK YAPIMIZ SAYESİNDE HER İHTİYACA ÇÖZÜM SUNABİLİYORUZ

TANSA Turnike ihracat yapılanması konusunda neler söylersiniz?

Tansa Turnike olarak geçtiğimiz sene itibariyle ihracata ağırlık vermeye karar verdik. Şunu belirtmeliyim ki yurt içi pazardaki durumlar genel olarak sıkıntı yaratsa da güvenlik sektörü ekonomik sıkıntı tanımıyor.

Türkiye’de, Ortadoğu’da, Avrupa’da, Amerika’da güvenlik alanındaki bir ihtiyacı karşılıyorsanız, burada kesinlikle kriz söz konusu olmuyor, bütçe yaratılıyor. Müşterilerimizin ihtiyacına yönelik ürün geliştirmede TANSA Turnike olarak oldukça iddialıyız çünkü terzi usulü çalışıyoruz. Proje görüşmeleri sırasında farklı bir ürün talebi gelirse, kendi ekibimizle bu ihtiyaca cevap verebiliyoruz.

PASAPORT KONTROLÜ YAPAN TURNİKEMİZ E-GATE İLE İSTANBUL HAVALİMANI’NDAYIZ

Müşterilere özel ihtiyaçlara üretim ve AR-GE tarafında sahip olduğunuz esneklik sayesinde mi cevap verebiliyorsunuz?

%100 esnekliğimiz var diyebiliriz ve böyle çalışıyor olmayı önemsiyoruz. Geçen sene İstanbul Yeni Havalimanı için gerçekleştirdiğimiz, TANSA ve Türkiye için çok önemli olduğunu düşündüğümüz e-gate projesini bu esnekliği gösteren bir örnek olarak verebiliriz.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine Tansa Turnike tarafından geliştirilen ve yazılım çalışmaları için yaklaşık iki ay Müdürlük’te kalan e-gate turnikelerimizden havalimanında 30 adet bulunuyor. Turnike e-devlet sistemi ile entegre olarak çalışıp kişinin vize kontrolü ve adli sorgulamalarını yapıyor. Parmak izi ve göz okuması gibi biyometrik kontrollerinden sonra Ankara’ya bilgileri gönderip onay alıyor ve geçiş sağlıyor.

Sistem şu anda sorunsuz çalışıyor mu?

Sistem sorunsuz işliyor ve Ankara Emniyet Müdürlüğü sürekli olarak geçiş kayıtlarını alıyor.

Polis sevkiyatını, personel sayısını da azaltması gibi pek çok artısı olan bu sistemin projelendirme süreci sırasında havalimanı farklı ürün taleplerinde de bulundu. Bu taleplere cevap niteliği taşıyan Boarding Gate adını verdiğimiz, uçağa binmeden hemen önce biletin üzerindeki barkodu okuyarak son kontrolü yapan bir ürün geliştirdik. Bu ürünümüzü aynı zamanda Makedonya’ya da sattık ve montajını yaptık. Endonezya’dan halihazırda gelen bir talep de mevcut.

Havalimanları geçiş kontrol sistemleri için gelişime açık en önemli yapılardan. TAV ile olan iş birliğinizden bahseder misiniz?

TANSA Turnike olarak TAV ile bir anlaşmamız var. Dünyada 40 havalimanının işletmesinden sorumlu olan TAV, Seyrantepe’deki Vadi İstanbul’da bulunan 200 m2 lik alanda, yatırımcılarına bir yolcunun havalimanı girişinden uçağa bindiği ana kadar hangi kontrollerden geçtiğini gösteren bir showroom açtı. Bu deneyim alanında TANSA’nın ürünleri yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda açılışı gerçekleştirilen showroom birçok global havalimanı yatırımcıları tarafından ziyaret edildi.

EIFFELL KULESİNDE 35 ADET BOY TURNİKELERİMİZ KULLANILIYOR

İhracata yönelmenizin şirket organizasyon yapınıza yansımaları nasıl oldu?

Geçtiğimiz yıl aktif olarak başlattığımız bir değişim dönemindeyiz. TANSA Turnike 5 yıllık strateji planını çizmiş bulunuyor. Bu planlar çerçevesinde yeni bir üretim alanı ve merkez binası ihtiyacı ortaya çıktığından önümüzdeki günlerde 9000 m2 lik yeni alanımıza taşınmış olacağız. TANSA’nın hedefi, önümüzdeki 5 yılın sonunda mevcut cirosunun %80’ini yurt dışı, %20’sini yurt içi satışlarından sağlamak. Bu yolda çalışmalarımızı ve organizasyonumuzu şekillendiriyoruz.

Katar’daki 2022 Dünya Kupası için gerçekleştirilen projelerle ciddi şekilde ilgileniyoruz. Eiffell kulesinin altında yaklaşık 2.5 yıldır Tansa Turnike’nin 35 tane boy turnikesi gelen ziyaretçileri karşılıyor, içeri alıyor ve kesintisiz olarak çalışıyor.

HİNDİSTAN METROLARINDA TANSA TURNİKE VAR

TANSA’nın şu anda 900 adet turnikesi Hindistan’da 3 tane şehirde milyonlarca insanın geçtiği metrolarda kullanılıyor. Projenin sistem entegratörlerinden mühendisler TANSA bünyesine gelip burada bir ay kadar bir süre kaldılar ve bizim ekibimizle birlikte ürünü geliştirme çalışmalarına katıldılar. Projeyi Hindistan hükümetine sunduk, onaylandı ve sevkiyatlar yapıldı.

Hindistan metro turnikeleri projesinde, hükümet sizden ek garanti süresi istedi mi?

Standart iki yılın üzerine beş yıl ek garanti istediler. Ürünümüze güvendiğimiz ve nem, rutubet gibi lojistik detaylarına kadar değerlendirip, mühendislik hesaplarını yapabildiğimiz için bu garantiyi verebildik.

Avrupa pazarındaki faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz?

Global pazarları kıtalar bazında değerlendiriyor, o kıtalara satış müdürleri atayıp ve ülke bazlı distribütörlüklerle destekleyerek ilerlemeye gayret ediyoruz. Mevcut durumda yaklaşık 40 ila 50 arasında ülkede bunu sağlamış bulunuyoruz.

TANSA olarak Dubai’de ITERSEC fuarı, Haziran’da IVSEC fuarı gibi yurt dışı fuarlara giderek rakiplerimizin ürünlerini düzenli olarak takip ediyoruz. Pazarlamamızın en büyük ayağının fuarlar olduğunu düşünüyoruz ve alanında etkisi yüksek olan fuarları çok önemsiyoruz.

GENELKURMAY VE ÖSYM MERKEZLERİNDE YÜKSEK GÜVENLİKLİ TÜP TURNİKELERİMİZ TERCİH EDİLDİ

Yüksek güvenlik gerektiren alanlar için sunduğunuz ürünlerden bahseder misiniz?

Konumuz aslında geçiş sistemleri ama hapishanelerde durum tamamen farklı, çok daha yüksek güvenlikli bir geçiş söz konusu. Bunun kesinlikle bir rezidans girişiyle kıyaslanmaması lazım.

Her türlü darbeye maruz kalabilen bu ürünlerde kullanılan paslanmaz çeliğin bile standardında farklılık mevcut. Örneğin üründe yapılan kaynakların daha kaliteli olması gerekiyor. Kullanılan sistemin genelde yüz tanıma, parmak izi okuma gibi cihazlarla entegre olarak çalışması gerekiyor.

Yüksek güvenlik gerektiren ürünlerin TSE belgesine sahip olması gerekiyor. Bu belgeyi almanın Türkiye’de hakikaten kolay bir iş olmadığını vurgulamak isterim.

Çok iyi çalışan bir kurum olarak TSE, ciddi anlamda firmaları yüksek standartlara zorluyor ve biz buna seviniyoruz. Şu anda turnike alanında TSE belgesi olan tek firma Tansa Turnike’dir.

Yüksek güvenlik gerektiren alanlar için tüp turnike dediğimiz ürünler de sunuyoruz. Bunlar paslanmaz çelikten ya da kurşun geçirmez camdan üretiliyor. Tüp turnikelerde kişi bir fanus şeklinde bir yapının içine girdikten sonra boy, kilo ölçümleri yapılıyor ve parmak izi ile teyitler alınıyor. 15 Temmuz sürecinden sonra Genelkurmay’ın veri merkezlerinde, ÖSYM sorularının hazırlandığı odaların girişinde bu ürün tercih edildi ve şu anda aktif olarak kullanılıyor.

AR-GE MERKEZİ, TANSA TURNİKE’NİN KALBİDİR

Teknolojinin gelişmesiyle bu sektörde sürekli bir yenilenme ve farklı ihtiyaçlar ortaya çıkıyor, gelişime oldukça müsait bir sektör güvenlik.

İşte bu nedenle AR-GE Merkezi, TANSA Turnike’nin kalbidir.

AR-GE Merkezleri projesi devletin önerdiği, üretici firmaların yapmasını istediği bir teşvik modelidir. Minimum 11 tane mühendisin çalışabileceği ve her mühendise 8 m2 alan sağlayabileceğiniz, kapalı bir çalışma alanına sahip olan girişine de turnike yerleştirdiğiniz bir oluşum. Tansa olarak AR-GE merkezine sahibiz ve ürünlerimizi merkezimizde geliştiriyoruz.

Aynı zamanda TÜBİTAK projelerimiz var. Beş yıl önce elektrik üreten turnike projesi geliştirdik ve TÜBİTAK desteği kazandık. Sonrasında Çin’de metrolarda bizim projemize benzeyen, kullanıcı geçişleriyle metronun aydınlatmasını sağlayan tripod turnikeler kullanıldı. TANSA her zaman yenilikçi ürün ve sistemler üretmeye devam ediyor.

KAYNAK; http://bestdergisi.com.tr/bolumler/dosya/tansa-turnike-global-pazarlarda-etkinligini-artiriyor/

2020-09-07T10:57:09+00:00Best Dergisi – Tansa Turnike Global Pazarlarda Etkinliğini Artırıyor için yorumlar kapalı